Laravel Telescope
Fejlesztőként biztos mindenkinek ismerős az a szó, hogy "debugging". Magyarra fordítva ez a "hibakeresés". Gyakran előfordul, hogy a kód amit írtunk, nem úgy viselkedik, ahogyan azt mi szeretnénk, vagy van benne egy logikai hiba. Persze mindenki törekszik arra, hogy minél kevesebbet kelljen debuggolni, de mi is emberek vagyunk és hibázunk. Ha csak elírunk egy pontosvesszőt, vagy lemarad egy zárójel, az nem nagy probléma, könnyen kideríthető, azonban a komolyabb üzleti logikákban nehezebb megtalálni a hiba forrását. Ehhez nyújt nekünk nagyon nagy segítséget a Laravel Telescope.
Mi is a Telescope?
A Laravel Telescope egy fejlesztői hibakereső asszisztens, amelyet Taylor Otwell és Mohamed Said készített és hivatalos Laravel csomag. A Telescope listenerek alapján figyeli a teljes applikációnkat és ezeket van lehetőségünk megtekinteni egy felületen. A következő modulokat figyeli a Telescope:
- Requests
- Commands
- Schedule
- Jobs
- Exceptions
- Logs
- Dumps
- Queries
- Models
- Events
- Notifications
- Cache
- Redis
- Gates
Tehát, ha az alkalmazásunk, a lefutása során, bármelyik modulban végez műveletet, akkor az meg fog jelenni a Laravel Telescope felületén és látni fogjuk a teljes lefutását. Sőt, nem is csak a lefutását, hanem minden adatot/osztályt amellyel dolgozott az adott modul.
Miért is jó a Laravel Telescope?
Hibakeresés Egy bonyolult üzlei logika lefejlesztése után, ha valami nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, nehéz megkeresni a hibát. A Laravel Telescope segítségével viszont pontosan végig tudjuk követni az üzleti logikánk teljes lefutását és láthatjuk, hogy hol siklott félre a kód. Ha szeretnénk kiküldeni egy Emailt, azonban az mégsem érkezik meg a postaládánkba, ellenőrizni tudjuk Telescope-on keresztül, hogy mi történt a levelünkkel. Esetleg egy Exception, vagy csak nem teljesül a feltétel aminek ki kéne küldenie? Könnyen kideríthetjük a Telescope felületéről.
Optimalizálás Ha észrevesszük ,hogy az egyik oldal lassabban tölt be mint szeretnénk, a Telescope segítségével láthatjuk a Query-t vagy Query-ket és könnyen tudunk optimalizálni rajtuk.
Nagyobb projekteknél mi is gyakran használjuk, mivel könnyen telepíthető, és sok időt megspórol nekünk, amit hasznos fejlesztéssel tölthetünk az ügyfeleink számára.
Bármilyen hibakereséssel kapcsolatos kérdésben keressetek minket bizalommal a contact@webcapital.hu címen, vagy a Facebookon.